Neden Ahşap Ev?

(23-01-2020)

Şehirden uzakta ev yaptıracak olanlarımızın çoğu öncelikle ahşap ev modellerini aklından geçirir. Yazlık bölgelerde ya da yayla evlerinde, kırsal bölgelerde doğal malzemelerden inşa edilen evlere sahip olmanın daha yaygın olmasının elbette pek çok sebebi var.

 Bu sebeplerin başında da pek tabii ki estetik algısı açık ve mimari açıdan mükemmeliyetçi kullanıcıların doğayla bütünleşen bir eve sahip olma arzusu ve rustik dokuyla yaratılan eşsiz ve büyüleyici güzellik geliyor. Ancak ahşap ev yaptırmanın, alışılagelmiş, sıradan ve konvansiyonel binalara göre pek çok farklı avantajı var. Uzun süredir ahşap eve sahip olan kullanıcıların bir daha asla betonarme evlerde oturamayacağını söylediklerini biliyoruz. Unutmayın ki evinizin içinde yaratacağınız huzurlu, sakin, mutluluk verici ve yaşam kalitenizi arttıran dekorasyon ve özelliklerin başladığı yer mimari ve evin binasının yapımında kullanılan malzemedir. Biz de bu yazımızda özellikle arazisine ev yaptırmayı düşünen okurlarımız için, onlara ilham verebilecek büyüleyici ahşap ev modellerini derleyelim ve aynı zamanda da ahşap evlerin saymakla bitmeyen avantajlarından bazılarından bahsedelim dedik.

Ahşap evler ağaçlardan yapıldığına ve ağaçlar da doğaya zarar vermeden ve çok kısıtlı enerji tüketimiyle yenilenebilir kaynaklar olduğundan çevre dostu bir ev yaratmak istiyorsanız ahşap ev sizin için en ideal tercih olacaktır. Doğa dostu olması açısından rakipsiz ve eşsiz olan ahşap malzemenin üretiminde kullanılan ağaçlar çoğunlukla endüstriyel ormanlardan temin ediliyor ve endüstriyel ormanlar da kolay yetişen ve sürekli olarak yenilenebilen ağaçlardan oluşuyor. Yani eğer ahşap evlerin yapımında kullanılan malzeme için doğal ormanların zarar gördüğünü düşünüyorsanız yanılıyorsunuz; ahşap kullanımı hem ülkemizde hem de dünyada yenilenebilir endüstriyel ormanların doğru kullanımı açısından denetime tabi.

Ne yazık ki hem ülkemizde hem de dünyanın pek çok yerinde betonarme yapıların en uzun ömürlü ve sağlam yapılar olduğuna dair yanlış bir bilgilendirme ve inanış söz konusu. Oysa beton evler bakıma çok daha muhtaçtır ve neme ve diğer doğa koşullarına karşı da doğal malzemeler kullanılarak inşa edilen evlere göre çok daha dayanıksızdır. Unutmayın ki özellikte Avrupa’da 800 yıllık ahşap yapılar bile bugün hâlâ kullanılıyor. Kültürel mimari mirasımızı korumak konusunda pek başarılı olamasak da Türkiye’de de uzun yıllardır ayakta olan ahşap ev örnekleri görmek mümkün. Yani kaliteli ahşap malzemeden inşa edeceğiniz bir evin beton malzemeden inşa edilen bir eve göre çok daha uzun ömürlü olacağına emin olabilirsiniz.

Kaynak: https://agacplatformu.com/neden-ahsap-ev/

bu haber 1723 kez okundu.